Czy płytki lastryko we wnętrzach to powrót do przeszłości?
Lastryko jest materiałem, a dokładniej konglomeratem, który ma bardzo długą historię. Występuje także pod nazwami terrazzo oraz lastriko. Jak byśmy go jednak nie nazwali, zawsze oznacza to samo, czyli mieszankę wody, cementu i grysu, co daje bardzo charakterystyczny wygląd, który chyba każde z nas kojarzy. Przez lata był kojarzony z kiczem z powodu nadmiernego stosowania w budownictwie z wielkiej płyty, jednak teraz wraca do łask i widać to w trendach proponowanych przez zagranicznych projektantów i architektów. Nie boją się oni postawić na ten materiał i urządzić wnętrze w odważny oraz oryginalny sposób.
Skąd pochodzi lastryko?
Materiał ten stosowano już w starożytności, jednak czasy jego świetności przypadają na dwudziestolecie międzywojenne we Włoszech (stąd też nazwa terrazzo lub lastrico). Lastryko swoje bardzo duże piętno odcisnęło także w okresie PRL-u. Kto z nas nie pamięta parapetów lub nagrobków wykonanych w stylu lastryko czy też okładzin ścian i podłóg w budynkach użyteczności publicznej takich jak kina, szpitale i szkoły?
W jaki sposób wykorzystać lastryko we wnętrzach?
Dzisiejsza technologia pozwala w bardzo ciekawy sposób imitować terrazzo, więc nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni kolorystycznie lub wymiarowo. Producenci płytek ceramicznych tak bardzo pokochali ten trend, że starają się go przedstawić na wiele różnych sposobów oraz nadać mu wiele nowych zastosowań, między innymi w salonie, kuchni lub łazience, a także na klatkach schodowych. Zaletą takich płytek jest także możliwość stosowania ich na ogrzewanie podłogowe oraz łatwość w utrzymaniu czystości ze względu na urozmaiconą, "ciapatą" powierzchnię, na której nie widać tak bardzo brudu. Cena płytek podłogowych i ściennych z efektem lastriko stała się także bardziej przystępna.
Płytki imitujące lastryko mogą występować w wielu barwach i wykończeniach powierzchni. Wcześniej było bardzo ciężko uzyskać polerowaną powierzchnię, teraz jest to możliwe i na tym nie koniec. W kolekcji Pigment znajdziecie płytki o wykończeniu półpolerowanym, które są tegorocznym hitem wśród designerów z całego świata!
Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie białego i czarnego lastryko w aranżacji łazienki lub kuchni. To połączenie jest bardzo często wybierane, ponieważ doskonale współgra z fornirami i urozmaica kolorystycznie wnętrze. Zatopione kamienie w bazie płytki mogą być kolorowe, co jeszcze bardziej nadaje oryginalności i przytulnego charakteru całej aranżacji.
Jeśli jednak preferujecie bardziej stonowane aranżacje, wykorzystujące gres imitujący duże lastryko, koniecznie powinniście zwrócić swoją uwagę na kolekcję Flodsten. Spokojnie można powiedzieć, że jest to lastryko w wersji XXL, ponieważ kamienie, które są ukazane na jego powierzchni są bardzo duże i pełne detali. Przez wielu znawców wystroju wnętrz potocznie nazywane "salcesonami" ze względu na swój wygląd.
Inne zastosowania terrazzo
Płytki imitujące lastryko można zastosować także na zewnątrz na tarasie lub elewacji. Materiał ten doskonale sprawdzi się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych i doskonale podkreśli charakter jego właściciela. Przy połączeniu z drewnem gwarantowany jest zniewalający efekt!
Na pokrycie balkonu w bloku warto postawić na mniejsze formaty płytek w stylu patchwork lastriko. Ich odważny charakter może doskonale sprawdzić się na zewnątrz domu i podkreśli oryginalność tego miejsca, a zarazem pozwoli na stworzenie przestrzeni, którą wszyscy goście będą zachwyceni. Chyba wszyscy mamy już dość tych samych rozwiązań na balkonie, gdzie zawsze panuje tania okładzina imitująca klepkę!
Lastryko na schodach także zyskuje na popularności. Ta metoda wykończenia stopni ze względu na swoje właściwości techniczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wysoka odporność na ścieranie oraz możliwość przygotowania lastryko w wersji antypoślizgowej z delikatną strukturą, zapewni bezpieczeństwo i możliwość użytkowania na długie lata.